top of page
Photo Studio Lights

Nyheter fra NT

Gratulerer med dagen alle NT-medlemmer!

  • Forfatterens bilde: NT Nett
    NT Nett
  • 7. nov. 2024
  • 3 min lesing

I dag feires NT-dagen over det ganske land. Gratulerer til alle medlemmer og tillitsvalgte som skal settes litt ekstra pris på, på en dag som denne.




ree
arkivfoto: Fra NT-Dagen 2022 hvor man i de Sentrale Divisjoner fikk et hyggelig møte når man kom på jobb om morgenen.

NT-Dagen feires 7. november hvert år for å markere Norsk Tollerforbunds fødselsdag og Norsk Tollerforbund har valgt å gjøre dette ved at det arrangerer små hyggelige markeringer på hvert eneste arbeidssted i Tolletaten. Alt arrangeres lokalt og handler om å lage litt god stemning, samle medlemmer over litt kaffe, kake, konkurranse og lek.


Vi håper alle benytter anledningen til å føle på stoltheten av å være medlem i Tolletatens eneste profesjonsforbund og alt man har fått til de siste årene. Norsk Tollerforbund har en helt utrolig engasjert og positiv medlemsmasse som alle sammen bidrar til at vi er med på å forme arbeidsplassen vår for fremtiden, at vi hele tiden kan arbeide for bedre lønns- og arbeidsvilkår - og at vi er i stand til å ivareta rettighetene og behovene til hver enkelt ansatt på en best mulig måte.


I dag deles det også ut gaver og blomster til alle de som i år har vært medlem i Norsk Tollerforbund i 25 år. Vi takker for støtten gjennom alle disse årene og gratulerer dere alle så mye med jubileet!


Fakta om NT-Dagen

Hva er NT-Dagen

Dette er Norsk Tollerforbunds "bursdag" hvor vi markerer årsdagen for når vi ble opprettet. I stedet for en sentral markering for de få så benytter NT denne anledningen til å invitere ALLE medlemmer til feiring ved at det avholdes små lokale arrangementer på hver arbeidsloksjon i Tolletaen. Det er lokalavdelingene som sammen med Rekrutteringsutvalget planlegger og gjennomfører hvordan hver enkelt feiring gjennomføres. Det hele finansieres som en spleis mellom noe økonomisk støtte og innkjøp av gaver og premier fra NT sentralt og dugnadsinnsats fra medlemmer og tillitsvalgte ute på arbeidsplassene.

Hvorfor 7. november?

Opp gjennom historien har NT gjennomgått flere sammenslåinger. Det hele startet tilbake i 1904 med Norsk Tolltjenestemannsforbund og deretter i 1906 med Norsk Tolderforening. Eksakte datoer for når disse to opprinnelige forbundene ble opprettet er vanskelig å stadfeste helt nøyaktig, selv om vi har dato for når de første årsmøtene ble avholdt. Senere ble det flere sammenslåinger ved at disse to forbundene tok andre lokale organisasjoner opp i seg, før det hele endte med en fusjon til Norsk Tollerforbund 1. januar 1980. På landsmøtet 5-7. november 2021 ble foreløpig siste store omorganisering foretatt (som følge av Tolletatens omorganisering) - og er kanskje den største endringen som er gjort med tanke på organisasjonskartet noensinne.


NT stod dermed med flere alternativer for å definere sin egen fødselsdag. Å velge en dato fra 1904 eller 1906 ville sette den ene foreningen foran den andre. 1. januar er en vanskelig da å samle medlemmer til feiring på, så da ble 7. november en praktisk tilnærming til valget av fødselsdag.

Hvordan feirer vi dagen?




Forbundsledelsen og Forbundskontoret ønsker også å rette en STOOOR takk til alle de tillitsvalgte og medlemmer som stiller opp på dugnad på hver eneste lokasjon, fra Svinesund til Svalbard og fra Østby til Haugesund. Over 40 steder blir det foretatt en markering - enten i dag på selve bursdagen, eller så tilpasses det i forhold til når folk er på vakt de ulike stedene. Det betyr at det er mange involverte som bruker tid og energi på å lage god stemning og hyggelig miljø for alle andre på arbeidsplassen. NT er helt avhengig av dere som gir av dere selv for å sette dette i stand. Det er helt fantastisk å oppleve den store innsatsviljen og dugnadsånden dere medlemmer viser ved å arrangere og bli med på slike arrangementer.


Et slikt stort prosjekt tar lang tid å planlegge. Alt fra kontaktpersoner på hver lokasjon, design, bestilling og distribusjon av "merch" og "giveaways" og fordeling av økonomisk støtte m.v. Alt dette jobber de tre tillitsvalgte i Rekrutteringsutvalget med og Norsk Tollerforbund vil benytte denne anledningen til å takke Linda, Marthe og Martine for nok et år med fantastisk innsats for det gode fellesskapet i NT.


Gratulerer med dagen alle sammen!




Kommentarer


bottom of page