— NRK publiserte i dag at det ble beslaglagt rekordstore mengder narkotika i 2023. De hinsides store beslagene av kokain nevnes i NRK-saken.

tekst: Karin Tanderø Schaug, forbundsleder
Her kan du laste ned rapporten fra Kripos:
— Stoffer som nitaziner, som er mellom ti og tusen ganger sterkere enn morfin, er også kommet til Norge. Også størrelsen på beslagene av ketamin, bedre kjent som «hestedop», og MDMA-pulver, har økt.
Tolletaten tar klar mest av narkotikabeslagene
— Økningen er skremmende, men ikke overraskende. Organiserte kriminelle gjenger, både med tilhørighet i Norge og i utlandet, står i stor grad bak innførselen av narkotikaen. Derfor stod også Tolletaten for rundt 70 % av disse beslagene (jeg har ikke endelig tall på dette fra 2023, men historisk ligger vi her). Stoppes ikke dette på grensene vil det være vanskelig å gjøre tilsvarende beslag i landet vårt, for narkotikaen spres så fort grensen er passert.
— Mitt spørsmål er - hva hadde skjedd dersom Tolletaten IKKE hadde beslaglagt 70% av disse mengdene? Hva ville skjedd i landet vårt da? Hvilke konsekvenser hadde det fått for både politi, skole, helsevesen, psykiatri, kriminalomsorg, ulykker mm. For realiteten er at vi er i ferd med å bygges ned. Og det har pågått noen år. Ressurser er kritisk lavt, helt avgjørende utstyr og verktøy står i fare for ikke å bli fornyet eller byttet ut og kontroll fasiliteter flere steder er fortsatt under enhver kritikk.
Felles innsats i kampen mot organisert kriminalitet
— Politi og toll er avhengig av hverandre i kampen mot organisert kriminalitet. Dette må flere engasjere seg i. Jeg gir honnør til PF og sjef i Kripos som har vært tydelig på hva som skjer i landet vårt og behovene til politiet. Nå skal jeg skal være tydelig her. Politiet klarer ikke dette alene. Denne nyhetssaken fra Kripos og NRK beviser akkurat det.
Comments