top of page
Photo Studio Lights

Nyheter fra NT

En dato til besvær

  • Forfatterens bilde: NT Nett
    NT Nett
  • 7. nov.
  • 3 min lesing

Lønnsutvalget oppdaget i vår at 80 ansatte som fikk endret stilling i det lokale lønnsoppgjøret i 2024, var blitt oppført med feil dato for endring av stilling. Alle hadde fått dato for ny stilling 15. februar 2025, og ikke 1. mai 2024 som var faktisk virkningsdato for oppgjøret.


ree

Vi kontaktet HR sentralt umiddelbart for å avklare om dette var en "teknisk leif" eller kjent for dem.



Hvorfor er dette viktig?

Dato for stillingsansiennitet blir jevnlig tema, i for eksempel lønnsforhandlinger. Om Norsk Tollerforbund for eksempel sorterer ut en gruppe med x antall års stillingsansiennitet, som vi fremmer for lønnsøkning, så må jo denne datoen være korrekt i DFØ slik at alle i ønsket kategori kommer med. For de 80 var det snakk om endring til både førstetollinspektør, tolloverinspektør, rådgiver, seniorrådgiver, spesialrådgiver og underdirektør.


La oss si at vi om fire år eksempelvis fremmer alle seniorrådgivere med fem år eller mer i stillingsansiennitet. Da ville de som fikk stillingsendring i lokalt oppgjør 2024 stå med fire års ansiennitet i stilling og ikke fem. Å miste 9,5 mnd. med ansiennitet ville gjort at man da ikke kom med på gruppekravet. Altså en direkte økonomisk konsekvens for våre medlemmer i ettertid.



Hva skjedde?

De lokale forhandlingene for 2024, ble på grunn av bruddet i det statlige oppgjøret kraftig forsinket og først avholdt i februar 2025.


Virkningsdato var likevel 1. mai 2024, og alle fikk etterbetalt eventuelt lønnstillegg fra denne datoen. Etter registrering i DFØ fikk alle også ny stillingsbetegnelse. Arbeidsgiver mente det var unaturlig å sette virkningsdato så langt tilbake i tid som 1. mai året før, da man jo kanskje hadde fattet vedtak eller skrevet rapporter i ettertid med feil tittel. De rådførte seg derfor med DFØ, som en sentral enhet som skal bidra til en enhetlig arbeidsgivertilnærming i staten. Beskjeden var at det var greit å sette virkningsdato til forhandlingstidspunktet 15. februar 2025. Arbeidsgiver handlet sånn sett i god tro.


Men Norsk Tollerforbund var uenig, da DFØ ikke er en part i lønnsforhandlingene. Problemstillingen var heller ikke diskutert med oss, men oppdaget tilfeldig av Lønnsutvalget.



Takk til YS-Stat

Vi tok derfor opp saken med YS-Stat, som støttet oss i vårt syn på at 1. mai 2024 var virkningstidspunkt både for lønnstillegg og stillingsendring. Om noe annet skulle vært praktisert, skulle det eksplisitt kommet frem av protokollene, noe det ikke gjorde. Det ble i tillegg gjort kjent at andre statlige etater hadde løftet samme problemstilling, men fått annet svar. Nemlig at 1. mai var korrekt dato.


YS-Stat tok saken videre opp i deres kanaler i Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet. HR i Tolletaten gjorde det samme, og løftet problemstillingen til Finansdepartementet og Arbeidsgiverpolitisk avdeling i DFD. DFD bekreftet at de hadde fått samme spørsmål fra flere offentlige etater. Svaret derfra var nå at dersom man hadde forhandlet lønnsendring og stillingskode i 2.5.1, skulle begge settes med virkningstidspunkt 1. mai 2024. DFØ fikk så beskjed om at de hadde gitt feil informasjon.


Norsk Tollerforbund takker YS-Stat som løftet denne saken videre, slik at vi og andre statlige etater nå har samme og korrekt praksis. Dette var en viktig prinsippsak for oss, selv om medlemmene våre selv kanskje ikke engang har vært klar over problemstillingen.


De 80 ansatte dette gjelder, skal innen jul få endret dato for stillingsansiennitet til 1.5.2024. Dette kan dere selv sjekke på lønnsslippen.

Kommentarer


bottom of page